SAS یا SATA: کدام یک برای کسب و کار شما مناسب است

SAS یا SATA: کدام یک برای کسب و کار شما مناسب است

راه اندازی و نگهداری یک کسب و کار به ذخیره ساز مناسب و قابل اعتماد نیاز دارد.

امروزه، یک کابوس بزرگ برای سازمانها از بین رفتن فایلها، برنامه ها و سایر سرویسهای عملیاتی در سازمانها می باشد. این مسئله به شدت مورد توجه آنها قرار گرفته به دلیل اینکه این موضوع می تواند مساوی با وارد شدن ضرر هنگفت مالی و عملیاتی برای سازمانها باشد. همچنین از بین رفتن داده ها می تواند وقفه بزرگی در نیل به اهداف سازمان باشد.

شرکت Yahoo Breach در سال 2016 نمونه ای عالی از یک حادثه از دست دادن داده است که باعث ایجاد یک وقفه بزرگ در عملکرد این شرکت شده بود. جزئیات محرمانه مانند نام، آدرس ایمیل، تاریخ تولد، گذرواژه ها و سوالات امنیتی هک شده اند که بر کاربران 3 میلیارد کاربر تأثیر گذاشته است. یاهو تصمیم گرفت به ازای هر نفری که اطلاعاتش هک شده بود 25،000 دلار بپردازد.

یک راه حل روشن وجود دارد. اطمینان حاصل کنید که یک دستگاه ذخیره سازی استوریج Non-stop برای عملکردهای مربوط به عملیات تجاری و معاملات طراحی و تهیه کرده اید. خوشبختانه پیدا کردن یک استوریج مطمئن در بازار خیلی کار مشکلی نیست. برای خرید استوریج می توانید ابتدا نیازهای خود را تدوین کرده و سپس با استفاده از مشاوره فنی مناسب از گزینه های موجود انتخاب کنید.

هارد درایوهای سنتی ( HDD ) یا هاردهای معمولی دارای قدمت طولانی در ذخیره و بازیابی فایل ها هستند. هاردهای HDD بر اساس عواملی مانند کاربرد، ظرفیت، رابط و غیره در انواع مختلفی قرار می گیرند.

برای مشاغل کوچک، یک عامل مهم که باید در نظر گرفته شود رابط یا اینترفیس هارد است. وقتی در مورد رابط ها صحبت می کنیم، به ارتباط فیزیکی یا منطقی بین هارد دیسک و رایانه یا سرور اشاره می کنیم. این یک بخش مهم از یک هارد HDD است زیرا امکان انتقال داده ها از منبع اصلی آن به دستگاه ذخیره سازی و بالعکس را فراهم می کند.

دو نوع رابط HDD وجود دارد که در بازار رایج است: این رابط ها SAS و SATA نام دارند. قبل از اینکه مشخص کنیم کدام یک برای یک محیط تجاری مناسب است، اجازه دهید ابتدا این دو را از هم متمایز کنیم.

تفاوت اصلی بین SAS و SATA

SAS مخفف سریال متصل SCSI ( رابط سیستم رایانه ای کوچک ) است در حالی که SATA برای اتصال سریال پیشرفته سریال کوتاه است.

از نظر شکل فیزیکی, کابل SAS می تواند تا 10 متر طول داشته باشد که می تواند همزمان برق و داده را انتقال دهد در حالی که SATA دارای کابل باریک به طول یک متر است که به دو قسمت جداگانه برای انتقال برق و دیتا تقسیم می شود.

هر دو رابط محصول ارتقا یافته هستند که با ارتقای مداوم صنعت رایانه سازگار هستند. SATA از هارد ATA که برای رایانه های رومیزی طراحی شده است تکامل یافته در حالی که SAS نسخه بهبود یافته ای از درایوهای رابط SCSI است که برای عملیات سخت تر رایانه در نظر گرفته شده است.

سازگاری تجاری

تفاوت زیادی بین هاردهای SAS و SATA نسبت به شکل و نوع اولیه آنها وجود دارد. اگرچه هر دو برای انجام وظایف اساسی یک هارد دیسک در نظر گرفته شده اند، اما آنها در سطوح مختلف بار کاری یا لود کاری قرار دارند.

هاردهای SATA ممکن است ظرفیت بیشتری در مقایسه با هاردهای SAS داشته باشد، از این رو، برای تهیه نسخه پشتیبان و ذخیره سازی پرونده های بزرگ و بایگانی داده های عمومی مناسب است اما هاردهای SAS به گونه ای طراحی شده است که کامپیوتر یا سرور بتواند بارهای کاری مهم و اساسی را بر روی آنها انجام دهد.

این حجم های کاری به عنوان برنامه هایی تعریف می شود که بر بقای عملیات تجاری تأثیر می گذارد. به طور خلاصه، این حجم های کاری باید بدون نقص انجام شود وگرنه می تواند منجر به خرابی سیستم یا ضرر مالی شود. لودهای کاری مهم شامل معاملات آنلاین و مدیریت ارتباط با مشتری، برنامه ریزی منابع سازمانی است که بسیار مهم و حیاتی می باشند.

علاوه بر سازگاری با بارهای کاری، هاردهای SAS از نظر قابلیت اطمینان بسیار بهتر از هاردهای SATA می باشند زیرا میانگین زمان خرابی MTBF طولانی تری دارند. هاردهای SAS همچنین نسبت به هاردهای SATA با توجه به سرعت چرخش دیسگ بالاتر ، نرخ انتقال داده بالاتری دارند.

جمع بندی

بین هاردهای SAS و SATA، کاملاً بدیهی است که هاردهای SAS می توانند برنامه های بیشتری را در خود جای دهند و در مقایسه با هاردهای SATA قابل اطمینان تر باشند. با این وجود، داشتن یک هارد SATA برای ذخیره سازی داده ها نیز مفید است.

با دیجیتالی شدن مشاغل کوچک و ایجاد فروشگاه اینترنتی و بازاریابی دیجیتال، خرید هارد یک ضرورت مطلق می شود. می توانید از فروشگاه های اینترنتی لیستی از هاردهای SAS و SATA به صورت آنلاین انتخاب و خرید کنید.

اگرچه هاردهای SAS ممکن است در مقایسه با هاردهای SATA هزینه بالاتری داشته باشند، اما با اندکی تعمل در می یابید که ارزش سرمایه گذاری شما را دارند.

نظرات (1)

  1. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است

پیام بگذارید