بررسی کامل HPE iLO 5 به همراه آموزش تصویری

بررسی کامل HPE iLO 5

در این پست از سرور اچ پی قصد داریم به بررسی کامل HPE iLO 5 به همراه آموزش تصویری بپردازیم. بطور حتم خیلی از شماها دوست دارید بدانید پورت ilo در سرور چیست و چه کاربردی دارد.

مفهوم Integrated Lights-Out (iLO) چیست؟

iLO یک ریزپردازنده مدیریت سرور از راه دور است که بر روی مادربردهای سیستم سرورهای HP ProLiant و Blade تعبیه شده است که امکان کنترل و نظارت بر سرورهای HP را از یک مکان دور را بصورت ریموت فراهم می کند. مدیریت HP iLO ابزار قدرتمندی است که راه های متعددی را برای پیکربندی، به روز رسانی، نظارت و اجرای سرورها از راه دور ارائه می دهد.

کارت شبکه iLO تعبیه شده بر روی سرورهای اچ پی، دارای اتصال شبکه و آدرس IP مخصوص خود است که کارشناسان و مدیران سرور می توانند مانند یک کارت شبکه بر روی آن IP تعریف کرده و به آن متصل شوند. iLO یک کنسول مبتنی بر وب ریموت ارائه می دهد که می تواند برای مدیریت سرور از راه دور استفاده شود. پورت iLO یک پورت اترنت است که می تواند از طریق ROM-Based Setup Utility (RBSU) فعال شود.

مدیریت سرورها در مرکز داده و در هر نقطه از جهان در صورت نداشتن ابزارها و راه حل های مناسب می تواند یک ماموریت سخت و پیچیده باشد. سیستم مدیریت iLO یکی از روش های ریموت برای مدیریت سرورها و تجهیزات شبکه است. iLO یک فناوری نوین است که بر روی سرورهای اچ پی HPE ProLiant تعبیه شده است و راه های متعددی را برای پیکربندی، نظارت و بروز رسانی سرورهای HPE از راه دور ارائه می دهد.

بررسی کامل HPE iLO 5

قابلیت iLO اصلی ترین عنصر در موضوع هوشمند سازی سرورهای HPE است. این فناوری ترکیبی از iLO ASIC است که بخشی از مادربرد سرور و یک Firmware است که ASIC را تامین می‌کند. iLO دارای یک اتصال شبکه اختصاصی و آدرس IP است که به پردازنده مدیریت اجازه می دهد نام دستگاه خود را در DNS و سرویس نامگذاری اینترنت ویندوز (WINS) ثبت کند. پیکربندی IP استاتیک نیز پشتیبانی می شود. HPE iLO برای سرور های اچ پی ProLiant امکان انتخاب بین دو روش اتصال شبکه را برای دسترسی به تمام عملکردها از طریق اتصال اختصاصی یا پورت شبکه مشترک فراهم می کند.

نسل های مختلف سرورهای ProLiant دارای نسخه های مختلفی از iLO ASIC می باشند. چندین سال پیش iLO4 را داشتیم و الان iLO5 ارائه شده است. این نسخه برای سرورهای ProLiant Gen8 و Gen9 در دسترس بود. ما در اینجا بر روی iLO 5 و به روز رسانی آن تمرکز می کنیم و برای این بررسی مان، از مجوز iLO Advanced استفاده می کنیم. البته آپدیت iLO4 در سرور اچ پی براحتی امکان پذیر می باشد.

در اکوسیستم iLO، ویژگی‌هایی که بهره‌وری مدیر سرور را افزایش می‌دهند از طریق مجوزهای اختیاری در دسترس هستند. با نسخه ۱.۴۰ Firmware iLO 5، مجوز iLO Advanced شامل تمام ویژگی‌های دارای مجوز می‌شود. برخی از این ویژگی های آخرین نسخه که طرفداران HPE هستند عبارتند از:

 • Workload Performance Advisor برای نظارت بر عملکرد سرور خود و ارائه مشاوره تنظیم زمان واقعی برای انتخاب تنظیمات سیستم عامل.
 • iLO Security Dashboard این داشبرد نشان می دهد که سرور HPE ProLiant شما ممکن است در معرض خطر امنیتی باشد.
 • Server Configuration Lock پیکربندی سیستم را فعال می کند تا از طریق رمز عبور بایوس قفل شود.

 

همه ویژگی های iLO 5 Firmware version v1.40 عبارتند از:

 • ویژگی‌هایی که قبلاً به نسخه امنیتی Premium پیشرفته iLO نیاز داشتند، اکنون با مجوز iLO Advanced فعال شده‌اند.
 • داشبورد امنیتی که وضعیت ویژگی‌های امنیتی مهم، وضعیت امنیت کلی سیستم و پیکربندی فعلی وضعیت امنیتی و ویژگی‌های قفل پیکربندی سرور را نمایش می‌دهد.
 • پاک کردن ایمن با یک دکمه از طریق تأمین هوشمند، طراحی شده برای از کار انداختن و تغییر کارکرد سرورها
 • پشتیبانی از Gemalto SafeNet و SafeNet AT key managers
 • عملکرد مجازی NIC، اجازه دسترسی ایمن تایید شده iLO از سیستم عامل را می دهد
 • تنظیمات LDAP/Directory از طریق Redfish قابل تنظیم است
 • امکان Downgrade ورژن Firmware مشخص می‌کند که چگونه iLO درخواست‌های Downgrade رتبه‌بندی سیستم‌افزاری را که می‌توانید از طریق iLO به‌روزرسانی کنید رسیدگی کند.
 • نمایشگر سطح سایش NVMe
 • امکان ویرایش Maintenance Windows در بخش Firmware & OS Software
 • ویژگی قوانین پیچیدگی رمز عبور
 • فعال و غیرفعال کردن ویدیوی همپوشانی که خلاصه سلامت سرور را نشان می‌دهد
 • قفل پیکربندی سرور از طریق بایوس فعال شد
 • Workload Performance Advisor که توصیه های تنظیم سرور را برای بهبود عملکرد سرور ارائه می دهد

مشخصات فنی iLO 5

پردازندهEmbedded ARM processor core operating at 800 MHz
معماریPCI express based health and remote management ASIC
امکان ارتقاFirmware upgradeable VIA flash ROM
پشتیبانی از ویدیو1920 x 1200 (32 bp)
اینترفیس هاHPE iLO dedicated network connection (10/100/1000 Mb/s) on rack, tower and SL systems HPE iLO shared network connection (10/100/1000 Mb/s) on rack, tower and SL systems HPE iLO network connection on blades (100 Mb/s) to onboard administrator (with 10/100/1000 Mb/s uplink) on blade systems HPE iLO network connection on Synergy compute modules (1000 Mb/s) to the enclosure manager

رابط کنسول وب iLO 5

قابلیت iLO یک کنسول مبتنی بر وب از راه دور ارائه می دهد که می تواند برای مدیریت سرور از راه دور استفاده شود. یک رابط کاربری گرافیکی ثابت برای پیکربندی، صرف نظر از اینکه سیستم عامل روی خود سرور چه چیزی باشد. علاوه بر تمام ویژگی‌های جدید فوق که در iLO 5 گنجانده شده است، کنسول مبتنی بر وب شاید در مقایسه با نسل قبلی خود، iLO 4، قابل مشاهده‌ترین تغییر باشد. این نسخه جدید iLO یک رابط مرورگر وب مدرن و بصری را نشان می‌دهد.

راه های دیگر برای مدیریت iLO 5 استفاده از یک کنسول از راه دور، پیکربندی و کنترل XML و SMASH CLP یا iLO RESTful API است. در این پست البته ما بررسی رابط وب iLO را انجام می دهیم که سعی می کند تمام گزینه ها و صفحات را پوشش دهد. رابط وب iLO به مرورگر نیاز دارد که از جاوا اسکریپت سمت سرویس گیرنده استفاده کند. همچنین، کوکی ها، پنجره های پاپ آپ و TLS باید فعال باشند.

برای دسترسی به رابط وب، ابتدا باید با استفاده از نام سرور iLO یا آدرس IP وارد شوید. سپس، اطلاعات کاربری و رمز عبور را وارد کنید.

بررسی کامل HPE iLO 5

رابط کاربری با یک ساختار درختی در سمت چپ سازماندهی شده است. می توانید روی یک مورد از منوی درختی کلیک کنید و سپس روی نام برگه ای که می خواهید مشاهده کنید کلیک کنید. اولین صفحه ای که از رابط وب می بینیم، تب Overview در زیر اطلاعات است. در اینجا بصورت کلی مرتبط ترین اطلاعات iLO و سرورها را می توانیم بینیم. در سمت راست، نمادهای کنترل iLO را برای دسترسی سریع به گزینه های Power، UID، Language، Health، User و Help می بینیم. در دکمه سمت چپ، جدید با iLO 5، تصویر کوچک کنسول وب است که برای نگاهی به سرور فعال قبل از دسترسی از راه دور مفید است.

بررسی کامل HPE iLO 5

تب داشبورد امنیتی موجود در iLO5، در اینجا وضعیت ویژگی‌های امنیتی ضروری، وضعیت امنیت کلی برای سیستم و پیکربندی فعلی برای ویژگی‌های وضعیت امنیتی و تنظیمات سرور قفل نمایش داده می‌شود. می توانید از داشبورد برای ارزیابی پیکربندی خود برای خطرات احتمالی استفاده کنید و می توانید تصمیم بگیرید که گزینه های ویژگی های امنیتی را نادیده بگیرید. تقریباً تمام بهترین روش های امنیتی برتر HPE iLO را می توان در این صفحه تجزیه و تحلیل کرد.

بررسی کامل HPE iLO 5

همچنین در زیر اطلاعات، می‌توانیم برگه‌های دیگری از جمله لیست سشن ها، گزارش رویداد iLO، گزارش مدیریت یکپارچه، گزارش سیستم سلامت فعال و تشخیص را ببینیم. آخرین مورد، صفحه تشخیص، نتایج خودآزمایی iLO را نشان می دهد و به شما امکان می دهد iLO را ریست نمایید.

بررسی کامل HPE iLO 5

 

در مقاله بررسی کامل HPE iLO 5 گزینه بعدی از منوی درختی System Information است، در اینجا، صفحه اول (Health) Summary، وضعیت زیرسیستم ها و دستگاه های نظارت شده را نمایش می دهد. شما باید سیستم را روشن نگه دارید تا اطلاعات به روز شده را ببینید. در غیر این صورت، اطلاعات ارائه شده مربوط به آخرین خاموشی است. این الزام برای تمام صفحات زیر اطلاعات سیستم اعمال می شود.

بررسی کامل HPE iLO 5

در صفحه اطلاعات پردازنده می توانیم اسلات های پردازنده موجود، نوع پردازنده نصب شده در هر اسلات و خلاصه ای از زیرسیستم تعداد و انواع پردازنده سرور را بیابیم.

بررسی کامل HPE iLO 5

در صفحه Memory Information خلاصه ای از حافظه سیستم و تعداد رم سرور را می بینیم.

بررسی کامل HPE iLO 5

صفحه بعدی که باید نگاهی به آن بیندازید، اطلاعات NIC و کارتهای شبکه است. در اینجا اطلاعات فقط زمانی که سرور روشن است به روز می شود و POST کامل می شود. آدرس IP سرور، آداپتورهای شبکه و وضعیت NIC سرور تنها در صورتی نمایش داده می‌شوند که سرویس مدیریت بدون عامل (AMS) روی سرور نصب و اجرا شود.

بررسی کامل HPE iLO 5

در صفحه Device Inventory اطلاعاتی در مورد دستگاه های و قطعات نصب شده در سرور پیدا کردیم. می‌توانیم تنظیمات Discovery را طوری پیکربندی کنیم که دستگاه‌ها را در هر اسلات آداپتورها یا در هر شکاف تک نشان دهند.

بررسی کامل HPE iLO 5

در صفحه Storage، اطلاعات کنترلر استوریج SAS/SATA نمایش داده می شود، اما تنها در صورتی که AMS روی سرور نصب و اجرا شود. همچنین، اطلاعات اینجا به پیکربندی ذخیره سازی شما بستگی دارد.

بررسی کامل HPE iLO 5

با رفتن به پایین در صفحه Storage، می‌توانیم اطلاعات اضافی، در مورد ما، اطلاعات NVM Express Controller را ببینیم.

بررسی کامل HPE iLO 5

در پایین منوی Firmware & OS Software قابل مشاهده می باشد. از صفحه (Installed) Firmware، اطلاعات سیستم عامل را برای اجزای مختلف سرور مشاهده می کنیم. اگر سرور خاموش باشد، اطلاعات موجود در این صفحه از آخرین خاموشی جاری است. صفحات دیگر از نرم افزار Firmware و سیستم عامل شامل نرم افزار، Windows Maintenance، iLO Repository، Installation Sets و Installation Queue هستند.

بررسی کامل HPE iLO 5

گزینه بعدی از منو iLO Federation است. یک سرور می تواند سایر پردازنده های iLO را از طریق چندین روش، از جمله Multicast، شناسایی کند. در اینجا می توانید آن را پیکربندی کنید و آن می تواند به شما در مدیریت سرورها در مقیاس وسیع کمک می کند. سایر صفحات iLO Federation عبارتند از: نمایش چند سیستمی، نقشه چند سیستمی، رسانه مجازی گروهی، قدرت گروهی، تنظیمات قدرت گروهی، به روز رسانی سیستم عامل گروه، مجوز گروه و پیکربندی گروه.

بررسی کامل HPE iLO 5

اکنون به گزینه Remote Console & Media می رویم. از iLO Remote Console می توان برای دسترسی از راه دور به نمایشگر گرافیکی، صفحه کلید و ماوس سرور میزبان استفاده کرد. این یکی از ویژگی های کلیدی iLO است. از صفحه راه اندازی، می توانید انتخاب کنید که از کدام گزینه برای راه اندازی کنسول راه دور استفاده کنید. این امکانات عبارتند از کنسول دات نت، کنسول HMTL 5، جاوا IRC و برنامه HEP iLO Mobiel می باشند.

بررسی کامل HPE iLO 5

صفحه Virtual Media به شما امکان می دهد رسانه های محلی، از جمله درایوهای فیزیکی، فایل های تصویر محلی و پوشه های مجازی را مشاهده یا خارج کنید.

بررسی کامل HPE iLO 5

صفحه Hot Keys به شما امکان می دهد تا شش کلید پرکاربرد را برای استفاده در سشن های کنسول از راه دور تعریف کنید. این یک افزونه عالی برای مدیریت از راه دور است.

بررسی کامل HPE iLO 5

آخرین صفحه زیر Remote Console & Media صفحه Security می باشد که امکان پیکربندی تنظیمات امنیتی کنسول از راه دور را فراهم می کند.

بررسی کامل HPE iLO 5

در بخش Power & Thermal، ما برخی از ویژگی های جالب را می بینیم. بخش Virtual Power Button در صفحه Power Server وضعیت برق فعلی سرور و همچنین گزینه هایی برای کنترل از راه دور قدرت سرور را نمایش می دهد. در اینجا می‌توانید یک خاموش کردن دلپذیر، خاموش کردن اجباری، چرخه اجباری برق یا بازنشانی سیستم را اجباری انجام دهید. همچنین می توانید برخی از تنظیمات System Power Restore را پیکربندی کنید. برای بازگرداندن سیستم پس از خرابی سیستم عامل یا مشکلات سخت افزاری خاص مفید است.

بررسی کامل HPE iLO 5

صفحه بعدی، Power Meter، مصرف اخیر برق سرور را نشان می دهد. هنگامی که iLO ریست می شود، یا سرور با قطعی برق مواجه شود، داده های نمودار پاک می شوند.

بررسی کامل HPE iLO 5

صفحه تنظیمات Power Capping شما را قادر می سازد تا ویژگی های مدیریت انرژی سرور را مشاهده و کنترل کنید.

بررسی کامل HPE iLO 5

اطلاعات نمایش داده شده در صفحه Power Information بسته به نوع سرور متفاوت است. در مورد ما، خلاصه منبع تغذیه را نشان می دهد.

بررسی کامل HPE iLO 5

از صفحه Fans اطلاعات فن های سرور را مشاهده می کنیم. اطلاعات مهم در اینجا وضعیت سلامت فن و سرعت بر حسب درصد است.

بررسی کامل HPE iLO 5

در صفحه Temperature، می‌توانیم نمودار دمای سه بعدی و دو بعدی را ببینیم. این نمودار به لطف وجود تمام سنسورهای دما در داخل سرور امکان پذیر است.

بررسی کامل HPE iLO 5

گزینه های بعدی در منوی درختی iLO Dedicated Network Port و iLO Share Network Port هستند. بسته به پیکربندی شبکه خود، باید روی یکی از آنها کلیک کنید. در اینجا می توانید صفحات خلاصه شبکه، عمومی، IPv4، IPv6 و SNTP را ببینید.

بررسی کامل HPE iLO 5

گزینه بعدی Remote Support می باشد ، این یک ویژگی پشتیبانی از راه دور تعبیه شده در HPE iLO 5 است که به شما امکان می دهد سرورهای پشتیبانی شده را برای پشتیبانی از راه دور HPE ثبت کنید. در اینجا می‌توانیم صفحات ثبت، سرویس رویدادها و جمع‌آوری داده‌ها را بیابیم.

بررسی کامل HPE iLO 5

در زیر منو گزینه Administration می باشد که با آن می توانیم حساب های کاربری و گروه های دایرکتوری را مدیریت کنیم. همچنین، ترتیب راه‌اندازی دستگاه‌های سرور را پیکربندی کنید، مجوزها و کلیدها را پیکربندی و مدیریت کنید، زبان را تغییر دهید، به‌روزرسانی‌های Firmware را اسکن کنید، و پشتیبان‌گیری و بازیابی را انجام دهید.

بررسی کامل HPE iLO 5

گزینه بعدی Security است. از صفحه اول، تنظیمات دسترسی، می توانیم اطلاعات امنیتی کلی سرور، شبکه، iLO و سرویس حساب را مشاهده کنیم. پیکربندی‌ها و گزینه‌های دیگر تحت امنیت، شامل پورت سرویس iLO، کلید پوسته امن، نقشه‌برداری گواهی، CAC/Smartcard، گواهی SSL، دایرکتوری، رمزگذاری، HPE SSO و بنر امنیتی ورود به سیستم است.

بررسی کامل HPE iLO 5

با حرکت به سمت پایین در منوی درختی، گزینه مدیریت را داریم. در بخش مدیریتمی توانید تنظیمات SNMP، AlertMail و Remote Syslog را ببینید و پیکربندی کنید.

بررسی کامل HPE iLO 5

آخرین گزینه در منوی درختی Intelligent Provisioning است. در اینجا می توانید به نرم افزار پیکربندی سرور HPE (رابط وب) برای اجرای استقرار سیستم عامل و بررسی جزئیات پیکربندی سخت افزاری دسترسی داشته باشید.

بررسی کامل HPE iLO 5خب در این مقاله به بررسی کامل HPE iLO 5 پرداختیم. نرم افزار HPE iLO 5 هنوز یک گزینه مدیریت قدرتمند است که نسبت به مدل قبلی خود یعنی iLO 4 پیشرفت های زیادی داشته است. نرم افزار iLO برای بیش از یک دهه پیشرو در ارائه قابلیت های مدیریت سرور تعبیه شده به سرورها بوده است. مدیریت سرور از راه دور را امکان می سازد. به لطف پردازنده تعبیه شده بر روی مادربردهای سیستم سرورهای پرولیانت HPE ProLiant، این راهکار نظارت و کنترل ایمن سرورها را از مکان های دور امکان پذیر می کند. سرورهای اچ پی ProLiant برای چندین نسل از تکنولوژی iLO بهره می برند.

iLO 5 برخی از ویژگی‌های امنیتی افزونه را ارائه می دهد که به محافظت از سرورها در برابر تهدیداتی که در یک راهکار امنیتی فقط نرم‌افزاری ایجاد می شود، کمک می‌کند. همچنین رابط وب iLO 5 با طراحی جدید و جذاب که از چندین راه برای دسترسی از راه دور پشتیبانی می کند، کل مدیریت را بسیار آسان می کند. لایسنس Advanced این نرم افزار شامل ویژگی‌های جدیدی مانند Workload Performance Advisor و داشبورد امنیتی iLO و قفل پیکربندی سرور است که iLO را به یک راه‌حل مدیریت جامع برای همه سازمان‌هایی تبدیل می‌کند که با زیرساخت‌های ابری و فناوری‌های محاسباتی سروکار دارند.

پیام بگذارید