انواع مختلف کارت شبکه HBA

انواع مختلف کارت شبکه HBA

آداپتورهای HBA به کاهش میزان کار روی ریز پردازنده میزبان هنگام پردازش داده کمک می کنند.

کارت شبکه host bus adapter یا HBA یک برد مداری یا یک مدار مجتمع است که در یک شبکه برای اتصال سیستم میزبان یا سرورها به یک دستگاه ذخیره سازی استوریج یا شبکه استفاده می شود. انواع مختلف کارت شبکه HBA پردازش ورودی / خروجی را فراهم می کنند که به کاهش میزان کار روی ریز پردازنده میزبان هنگام پردازش داده کمک می کنند. این دستگاه عملکرد کلی میزبان را بهبود می بخشد و به طور کلی کارایی و سرعت شبکه شما را بهبود می بخشد.

درباره آداپتورهای HBA

گذشته از اینکه آداپتورهای HBA مؤلفه ای است که سرورها را با دستگاه های ذخیره سازی متصل می کند، آداپتور HBA چیست؟ کارت شبکه های HBA معمولاً با سرعت، تعداد پورت ها، رابط سیستم و فناوری ارتباطی که پشتیبانی می کنند تعریف می شوند.

اگرچه از HBA برای توصیف انواع اتصالات استفاده می شود، اما بیشتر با پروتکل های ذخیره سازی مانند Fibre Channel و SCSI و نوع پیشرفته آن اشاره دارد.

انواع آداپتورهای HBA

انواع مختلف کارت شبکه HBA وجود دارند:

آداپتورهای Fibre Channel یا FC

این نوع HBA امکان اتصال و انتقال داده ها بین دستگاه ها را در یک شبکه ذخیره سازی SAN مبتنی بر Fibre Channel فراهم می کند. یک کارت شبکه FC HBA سرور میزبان را به سوئیچ یا دستگاه ذخیره سازی متصل می کند. کارت HBA همچنین می تواند چندین سیستم ذخیره سازی و حتی چندین سرور را هنگام تنظیم به عنوان میزبان برنامه و سیستم های ذخیره سازی متصل کند. این به عنوان نقطه اتصال SAN شما خواهد بود.

برخی از ویژگی های متمایز کارت شبکه FC HBA شامل عملکرد عالی، قابلیت اطمینان، امنیت، قابلیت های قدرت و موارد دیگر است.

آداپتورهای SCSI HBA

این نوع آداپتورهای HBA تا قبل از تکنولوژی ارتباطی SAS یک فناوری انتقال داده محبوب بود. تکنولوژی SCSI به اتصال و انتقال داده بین میزبان یا دستگاه ذخیره سازی کمک می کند. چندین دستگاه SCSI موازی می توانند به یک آداپتور مشترک متصل شوند.

تکنولوژی SCSI حداکثر سرعت 320 مگابایت در ثانیه دارد. این سرعت در روز سرعت مناسبی محسوب می شود، اما امروزه تنظیمات بسیار سریع تری وجود دارد. در حقیقت، این سرعت برای پاسخگویی به خواسته های برنامه های مدرن و سیستم های محاسباتی بسیار کند است.

عملکرد سیستم SCSI HBA با افزودن دستگاه های بیشتر به تنظیمات، تخریب می شود، به همین دلیل است که این فناوری قدیمی است و منسوخ شده است.

آداپتور  SAS و SATA

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد، این نوع HBA جایگزین آداپتورهای SCSI شد. SAS و SATA برای رفع محدودیت های SCSI سنتی ایجاد شده اند. آنها همچنین نرخ انتقال داده بالاتری دارند که باعث می شود آنها سریعتر و کارآمدتر از SCSI پارالل باشند.

کارت شبکه های SAS HBA با رابط SATA یا SAS می توانند به دستگاههای ذخیره سازی تک پورت یا دو پورت را در صورت پشتیبانی، متصل شوند.

انواع دیگر آداپتورهای شبکه

گذشته از آداپتورهای HBA، آداپتورهای شبکه دیگری نیز وجود دارند که می توانند سیستم میزبان شما را به دستگاههای ذخیره سازی و یا شبکه متصل کنند که در ادامه به آنها شاره شده است مانند:

کارت شبکه اترنت – این آداپتور از اترنت برای اتصال دستگاه های میزبان و شبکه استفاده می کند.

آداپتور اینترنت SCSI یا کارت شبکه iSCSI – این آداپتور اتصال SAN را از طریق پروتکل TCP/IP و iSCSI فراهم می کند.

آداپتور شبکه همگرا یا Converged – این آداپتور شبکه عملکردهای FC HBA و TCP/IP Ethernet NIC را برای پشتیبانی از ترافیک محلی و FC SAN ترکیب می کند.

آداپتور Host Channel – این نوع آداپتور امکان ارتباط کم تأخیر داده ها بین سرورها و استوریج ها در شبکه های بدون قطعی را فراهم می کند. این آداپتور در محاسبات با کارایی بالا ، تجزیه و تحلیل داده ها، مراکز داده ابری، وب در مقیاس بزرگ و غیره استفاده می شود.

کارت شبکه RoCE (دسترسی مستقیم و از راه دور به حافظه از طریق اترنت همگرا) – این نوع آداپتور به انتقال داده به طور مستقیم بین حافظه برنامه سرورهای مختلف کمک می کند تا بدون استفاده از پردازنده، عملکرد کلی در شبکه های اترنت بدون قطعی تسریع پبدا کند. این نوع کارت شبکه برای برنامه های کاربردی با حجم بالای تراکنش و شبکه های ذخیره سازی و همچنین شبکه های تحویل محتوا CDN استفاده می شود.

 

نظرات (1)

  1. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است

پیام بگذارید