مقایسه رم های DDR4 با DDR3

مقایسه رم های DDR4 با DDR3

DDR4 یک حافظه بهتر، سریعتر و قابل اطمینان تر از ماژول های DDR3 می باشد.

اول و مهمتر از همه، DDR4 چیست؟ DDR4 یا همچنین به عنوان Double Data Rate نسل چهارم شناخته می شود که به گونه ای طراحی شده است که یک حافظه بهتر، سریعتر و قابل اطمینان تر از ماژول های نسل قبلی باشد. DDR4 برای جایگزینی حافظه DDR3 طراحی شده است.

قابلیت double data rate می تواند داده ها را در مورد افزایش و افتادن سیگنال ساعت بخواند، به این قابلیت double-pumped و dual-pumped و double transition نیز گفته می شود.

حافظه DDR3 نسل قبلی RAM ها می باشند

حافظه DDR3 در سال 2007 منتشر شد و دارای سرعت کلاک 400 مگاهرتز تا 1066 مگاهرتز است. اندازه آن می تواند از 1 تا 24 گیگابایت باشد. DDR3 به گونه ای طراحی شده است که تقریباً 30٪ از انرژی کمتری نسبت به رم های نسل قبلی خود استفاده می کند.

از نظر فیزیکی، رم های DDR3 که برای رایانه های رومیزی طراحی شده اند دارای 240 پین هستند در حالی که برای لپ تاپ ها 204 پین وجود دارد. این نوع تراشه حافظه با نوع double data rate فقط می تواند روی مادربردی نصب شود که بتواند از آن پشتیبانی کند. این نوع رم با اسلات حافظه DDR2 سازگار نیست.

حافظه DDR4 نسل جدید رم ها می باشد

همانطور که قبلاً ذکر شد، DDR4 برای جایگزینی DDR3 طراحی شده است. این سرعت و کارایی را برای دستگاه های محاسباتی افزایش داده است. در سال 2014 در بازار عرضه شد.

تفاوت های کلیدی DDR4 در مقایسه با حافظه DDR3

یک ماژول DDR4 شبیه به حافظه DDR3 DIMM است. رم DDR4 برای رایانه های رومیزی 288 پین دارد ولی رم DDR3 آن دارای 240 پین می باشد و ماژول های لپ تاپ DDR4 دارای 260 پین هستند در صورتی که ماژول های لپتابی DDR3 دارای 206 پین می باشند.

مزایای افزوده DDR4 نسبت به DDR3

مزیت اصلی DDR4 در مقایسه با DDR3 این است که دارای چگالی ماژول بالاتر و ولتاژ کمتری است. کاربران همچنین می توانند از سرعت انتقال سرعت بالاتر داده ها لذت ببرند. اما چه چیز دیگری وجود دارد؟

DDR4 مصرف انرژی کمتری را ارائه می دهد.

ماژول های DDR4 فقط با 1.2 ولت کار می کنند. این به طور قابل توجهی پایین تر از 1.5 ولت یا 1.35 ولت ماژول های حافظه DDR3 است. این بدان معناست که کاربران می توانند در صورت وجود بهره برداری از سرعت بالاتر، در صورتحساب برق خود نیز صرفه جویی کنند. شرکت ها می توانند از ارتقای ماژول های رم خود به DDR4 بسیار سود ببرند.

ماژول های DDR4 دارای ظرفیت بالاتری هستند.

ظرفیت رم های DDR4 از 2 گیگابایت شروع می شود و تا 128 گیگابایت تولید شده است، که پیشرفت قابل توجهی نسبت به رم های DDR3 که از 512 مگابایت تا 32 گیگابایت وجود دارد.

DDR4 سرعت انتقال سریع داده را ارائه می دهد.

DDR4 می تواند برای کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار گیرد زیرا انتقال داده های پر سرعت – حداکثر 3200 MT / s را ارائه می دهد. این سرعت 70٪ سریعتر از نسخه های حافظه DDR3 است. این یک افزایش بزرگ است که می تواند به نفع مشاغل به ویژه مشاغل با بار سنگین داده باشد.

سوالات متداول درباره DDR4

DDR4 به نظر می رسد مانند یک نسخه عالی از حافظه DDR3 قبلی خود است. با این حال، آیا شرکت شما  به این ماژول های رم نیاز دارد؟ آیا آن برای مصارف خانگی بهتر است؟ در اینجا پاسخ برخی از سؤالات متداول آورده شده است:

کدام صنایع از استفاده از DDR4 به بهترین وجه سود خواهند برد؟

البته DDR4 برای هر شرکت یا سازمانی یک گزینه عالی خواهد بود. با این حال، آیا واقعا به آن احتیاج دارید؟ اگرچه این یک گزینه عالی است، اما ممکن است برای برخی از آنها دلیل غیر ضروری باشد زیرا هنوز هم می توانند در نسخه قدیمی کار کنند.

افزایش سرعت و کارآیی برای شرکتها و صنایعی که با برنامه های کاربردی محاسبات مهم سروکار دارند بسیار عالی است. صنایعی مانند زیرساختهای ارتباطی، سیستمهای ذخیره سازی شبکه ای، استوریج سرورهای NAS ، سرورهای ابری و غیره بیشترین بهره را از به روزرسانی به ماژول های حافظه DDR4 خواهند برد.

چگونه می توانید بررسی کنید که آیا سیستم شما از رم های DDR4 پشتیبانی می کند؟

دقیقاً همانطور که ماژول های حافظه DDR3 با ماژول های DDR2 سازگار نیستند، ماژول های DDR4 نیز با ماژول های DDR3 سازگار نیستند. به عبارت ساده، رم های DDR4 روی اسلات های DDR3 قابل نصب نمی باشند.

نتیجه گیری

انواع مختلفی از DDR و DIMM وجود دارد و هر یک از آنها چندین هدف را ارائه می دهند. DDR4 می تواند به طور قابل توجهی کارایی و سرعت سیستم های شما را بهبود بخشد، اما در صورت نیاز به بروزرسانی و اینکه آیا سیستم های شما با تغییر سازگار هستند، باید اطمینان حاصل کنید.

همانطور که قبلاً ذکر شد، رم های DDR4 با اسلات های حافظه DDR3 سازگار نیستند. اگر شرکت شما هنوز در حداکثر بهره وری قرار دارد، ممکن است اصلاً نیازی به ارتقا رم نداشته باشید. به خاطر داشته باشید که اگر در نوع قدیمی DDR هستید، باید بیش از دستگاه حافظه خود را ارتقا دهید. شما باید بررسی کنید که آیا سخت افزار شما به خصوص مادربرد شما یا مادربرد سرور شما از نوع جدید حافظه رم مورد نظر برای سیستم شما پشتیبانی می کند یا خیر.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به کارشناسان ما در سرور اچ پی با شماره 88884268 تماس بگیرید.

پیام بگذارید