مقایسه سرورهای رکمونت و بلید

مقایسه سرورهای رکمونت و بلید

سرورهای Blade و سرورهای رکمونت، بخش اعظمی از مراکز داده هستند

سرورهای Blade و سرورهای رکمونت، بخش اعظمی از مراکز داده هستند که به دلیل تطبیق پذیری، امنیت، و توانایی پیکربندی و اتصال مقادیر زیادی از توان محاسباتی در فضاهای کوچک انتخاب شده اند. اما در حالی که سرورهای تیغه ای و سرورهای رکمونت همان هدف سازماندهی پایگاه سرور شما را انجام می دهند، آنها این کار را به روش های بسیار متفاوتی انجام می دهند. کدام یک از آنها را انتخاب می کنید می تواند تأثیر زیادی بر بودجه، معماری داده، منبع تغذیه، و طراحی کابل کشی و سیستم های خنک کننده شما داشته باشد.

اما چگونه باید بدانیم کدام دو نوع یک برای شرکت ما مناسب است؟ با سرور اچ پی همراه باشید.

سرور رکمونت چیست؟

سرورهای رکمونت یکی از مفیدترین موارد در سخت افزار فناوری اطلاعات است که به شما امکان می دهد چندین سرور را در یک ساختار رک ایمن و کم فضا نگهداری کنید. بردهای سرورهای رکمونت معمولا تعداد هشت هارد دیسک را پشتیبانی می کنند. به اسلات های هارد در این سرورها اصطلاحا Bay هارد گفته می شود. برخلاف سرورهای ایستاده یا Tower که برای نگهداری در کابینت‌های خود طراحی شده‌اند، سرورهای رکمونت دارای حجم پایین‌تری هستند و با کیت مخصوص در رک قرار می گیرند.

تطبیق پذیری بالای سرورهای رکمونت به آنها امکان می دهد روی هم قرار گیرند، گسترش یابند و شاید مهمتر از همه، با همدیگر شبکه شوند.

مزایا و معایب سرورهای رکمونت

مزایا:

قابلیت: یک سرور رکمونت قادر به اجرای عملیات محاسباتی بسیار فشرده می باشد. بدلیل اینکه هر سرور رکمونت به عنوان واحد مستقل خود عمل می کند و منبع تغذیه، CPU و حافظه خود را دارد. شما می توانید براحتی آنها را با هم شبکه کنید و مجموعه قدرتمندی از سرورها بسازید.
کارایی با صرفه جویی در فضا: سرورهای رکمونت مقدار زیادی از توان محاسباتی را در یک فضای بسیار کوچک ارائه می دهند. آنها را می توان روی یونیت های رک نصب کرد.
مقیاس پذیری: از آنجایی که سرورهای رکمونت بسیار انعطاف پذیر هستند، می توان آنها را به راحتی برای افزودن حافظه، فضای ذخیره سازی و پردازنده های اضافی ارتقا داد. آنها را می توان به راحتی برای کلاسترینگ، شبکه یا ایجاد افزونگی در لایه سرور استفاده کرد.
مقرون به صرفه: سرورهای رکمونت نه تنها به طور کلی ارزان‌تر از انواع دیگر سرورها هستند، بلکه می‌توانند انتخاب خوبی برای استقرارهای کوچک‌تر نیز باشند، زیرا برای ذخیره‌سازی و عملکرد انعطاف‌پذیرتر هستند.

معایب:

گرما و کابل کشی این سرورها، اصلی ترین معایب آنها هستند. سرورهای Rackmount معمولاً کمی حرارت بیشتری تولید می کنند و به کابل کشی بیشتری نیز نیاز دارند. این بدان معنی است که شما برای حفظ نظم کابل کشی خود و سیستم های خنک کننده باید هزینه بیشتری به نسبت دیگر گزینه ها پرداخت کنید.

سرور تیغه ای یا Blade Server چیست؟

سرور بلید یا blade server نوعی معماری است که دارای یک شاسی واحد است اما ماژول های سرور متعددی را در خود جای می دهد که به عنوان “blades” شناخته می شوند. شاسی بلید معمولا منبع تغذیه تیغه ها را تامین می کند، اما به دلیل نحوه ساخت و بسته شدن آنها، سرورهای بلید می توانند به خوبی مستقل از یکدیگر یا هماهنگ با یکدیگر کار کنند.

هر سرور تیغه ای در محفظه مخصوص خود قرار دارد و هر کدام دارای CPU، رم و حافظه مخصوص به خود هستند. سرورهای Blade می توانند اجزای بیشتری را در یک فضای کوچکتر نسبت به دیگر انواع معماری سرور قرار دهند. از آنجایی که هر تیغه می تواند به راحتی داخل شاسی قرار گیرد یا از آن خارج شود، خود تیغه ها نسبت به سایر انواع گزینه ها راحت تر گسترش یافته و نگهداری آنها راحت تر است. هر سرور Blade می تواند به طور مستقل با سیستم مدیریتی خود اجرا شود که معمولاً شامل یک شبکه یا سوئیچ ذخیره سازی است.

مزایا و معایب سرورهای Blade

مزایا:

خنک‌سازی و اجرای ارزان‌تر: در حالی که سرورهای تیغه‌ای سهم مناسبی از گرما را منتشر می‌کنند، به‌ویژه زمانی که تعداد زیادی از آنها در کنار هم قرار می‌گیرند، گرمایی که تولید می‌کنند همچنان کمتر از شاخص گرمای سرورهای رکمونت است. همچنین سرورهای Blade به کابل کشی زیادی نیز نیاز ندارند که هزینه ها را کاهش می دهد.
قدرت پردازش: سرورهای Blade می توانند به شما قدرت پردازش بیشتری را در فضای کوچکتری ارائه دهند.
انعطاف پذیری سازمانی: با استفاده از این پیکربندی سرور، می‌توانید میزبان هایپروایزر، پایگاه‌های داده، برنامه‌های کاربردی، سرویس‌های وب و ذخیره‌سازی سیستم داده‌ها یا هر سیستم دیگری باشید که آن را به انتخاب خوبی برای آن سیستم‌ تبدیل می‌کند که می‌توانند به روشی مستقل اجرا شوند.
نظارت مرکزی: سرورهای تیغه‌ای را می‌توان از یک منبع شبکه‌ای و منفرد مانیتور کرد که مدیریت تعادل بار، نگهداری و خرابی کلاسترینگ را بسیار آسان‌تر می‌کند. نام سیستم مدیریت مرکزی شاسی های بلید اچ پی، Onboard Administrator می باشد.

معایب:

هزینه‌های راه‌اندازی: در حالی که هزینه‌ها در طول زمان به خوبی مستهلک می‌شوند، سرمایه‌گذاری اولیه در خرید سرور های Blade می‌تواند به طور قابل‌توجهی بیشتر از راه‌اندازی سرور رکمونت باشد. با این حال، کاهش هزینه های نگهداری و انرژی اغلب این را کاهش می دهد.
تراکم حرارتی: همانطور که قبلاً گفته شد سرورهای تیغه ای در مقایسه با سرورهای رکمونت گرمای کمتری تولید می کنند. البته سرورهای بلید همچنین بسیار متراکم پیکربندی شده اند. هنگامی که بسیاری از سرورهای تیغه ای نزدیک به هم کار می کنند، گرمای تولید شده از آنها نگرانی هایی از لحاظ نوع تهویه ایجاد می کند. حتماً با کارشناسان دیتاسنتر و مخصوصا کارشناسان حوزه کولینگ دیتاسنتر خود مشورت کنید. آنها می توانند به شما در ایجاد یک مرکز داده با خنک کننده و تهویه خوب کمک کنند که بتواند نصب فعلی شما و همچنین هرگونه ارتقاء یا اضافه شدنی را که ممکن است در آینده انجام دهید انجام دهد.
تصمیم گیری در مورد معماری سرور خود یکی از مهم ترین تصمیماتی است که می توانید بگیرید. انتخاب شما مستلزم آگاهی از بسیاری از موارد مانند فضای دیتاسنتر و نیازهای پردازشی و غیره می باشد.

سرور اچ پی با تکیه بر دانش و تجربه فنی خود، آمادگی ارائه مشاوره تخصصی در این حوزه را اعلام می دارد.

تلفن: 88884268

 

پیام بگذارید