سرور تیغه ای یا Blade Server چیست؟

سرور تیغه ای یا Blade Server چیست؟

سرورهای تیغه ای Blade ، آینده دیتاسنترها را تشکیل می دهند.

اگر معماری داده را برای سازمان خود برنامه ریزی می کنید، به احتمال زیاد به سرورهای تیغه ای یا Blade فکر می کنید. این ساختار سروری یک انتخاب مناسب برای بهره وری بالا در فضاهای کوچک است. اما راه حل های زیادی وجود دارد که آنها با دیگر ساختارهای سرور متفاوت هستند، مانند سرورهای رکمونت یا ایستاده، و این تفاوت‌ها تأثیر زیادی بر نحوه عملکرد و اجرای مرکز داده شما خواهد داشت.

تعریف Blade Server یا سرور تیغه ای

سرور blade نوعی از معماری سرور است که دارای یک شاسی واحد است که چندین ماژول سرور را در خود جای داده است که به عنوان سرور بلید شناخته می شوند. شاسی منبع تغذیه و محفظه های تیغه ها را فراهم می کند، اما به دلیل نحوه ساخت و بسته شدن آنها، سرورهای بلید می توانند به خوبی مستقل از یکدیگر یا هماهنگ با یکدیگر کار کنند.

هر تیغه در محفظه مخصوص خود قرار دارد و CPU، رم و حافظه مخصوص به خود را دارد. مزیت اصلی این نوع معماری نسبت به سرورهای رکمونت قدیمی تر، عمدتاً فضای نگهداری است. سرورهای Blade می توانند اجزای بیشتری را در یک فضای کوچکتر از انواع دیگر معماری سرورها قرار دهند. از آنجایی که هر سرور تیغه ای می تواند به راحتی داخل و خارج از شاسی قرار گیرد، خود تیغه ها نسبت به انواع دیگر گزینه ها راحت تر نصب و راه اندازی و نگهداری می شوند. هر سرور Blade می تواند به طور مستقل با سیستم مدیریتی خود اجرا شود که معمولاً شامل یک شبکه یا سوئیچ ذخیره سازی است. تیغه ها را نیز می توان دسته بندی کرد تا با هم کار کنند.

مزایای کلیدی سرورهای Blade

سرورهای Blade معمولاً گران‌تر از سرورهای رکمونت هستند و معمولاً هر کدام 12000 دلار قیمت دارند. اما دلایل مهمی وجود دارد که چرا رهبران فناوری اطلاعات سرمایه گذاری در این معماری را انتخاب می کنند، از جمله:

اندازه و جمع و جور بون آنها: سرورهای Blade کوچک‌ترین گزینه‌های سرور موجود هستند، و این آنها را به انتخابی جذاب برای سازمان‌هایی تبدیل می‌کند که به دنبال قدرت پردازش بیشتر در فضای رک کمتر هستند.
مقیاس پذیری: در حالی که سرورهای دیگر از گسترش از طریق اسلات برای رتقای ست افزاری استفاده می کنند، سرورهای تیغه ای به جای آن از کارت های توسعه استفاده می کنند. این به معماران داده توانایی ایجاد میزان های توسعه ای را می دهد که می توانند برای رفع نیازهای یک شرکت سفارشی شوند. انعطاف پذیری آنها امکان استفاده از کانال فیبر و اترنت گیگابیتی را بدون نیاز به تیغه یا فضای اضافی فراهم می کند.
پیکربندی کابل ساده: سرورهای Blade، به طور کلی، به کمتر از نیمی از کابل های اتصالی روی سرورهای رک یا برج نیاز دارند. این امر دشواری و هزینه نصب را کاهش می دهد.
کاهش مصرف برق: ساختار سرورهای تیغه ای با تکیه بر نوع طراحی خود می توانند با کابل کشی کمتر، مصرف برق کمتری داشته باشند. با مصرف برق کمتر، گرمای زیادی نیز وجود ندارد، که میزان خنک‌کننده‌ای که برای مرکز داده‌تان نیاز دارید را کاهش می‌دهد. هزینه های برق مصرفی و کولینگ می توانند برای سازمان شما پس انداز شوند و ر طول زمان اضافه شوند. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که انباشتن چندین سرور تیغه ای در کنار هم گرمای زیادی تولید می کند، بنابراین یک سرور بلید به هیچ وجه نوشدارویی برای این مشکل نیست.
کاهش زمان نگهداری و مدیریت: سرورهای Blade برای اجرا ، نصب و نگهداری ساده‌تر طراحی شده اند. زیرا همه سرورهای Blade را می توان از طریق یک رابط متصل کرد. این امر نظارت آنها را بسیار آسان تر می کند. و از آنجا که هر سرور blade واحد مستقل خود است، آفلاین کردن آنها برای تعمیر و نگهداری معمول آسان تر است.
متعادل‌سازی بار: زیرساخت‌های کوچک‌تر و فشرده‌تر سرورهای Blade، حفظ تعادل بار را از سروری به سرور دیگر آسان‌تر می‌کند. در نتیجه خطاهای کمتر و نظارت ساده به این معنی است که احتمالاً از وقوع خطاها جلوگیری می شود.

سرورهای Blade برای چه مواردی استفاده می شوند؟

یک تفاوت کلیدی بین سرورهای رکمونت و سرورهای تیغه ای به توانایی آنها در انجام چند کار مربوط می شود. به دلیل نحوه ساخت سرورهای تیغه ای، آنها را فقط می توان به یک عملکرد اختصاص داد. سپس سرورها با هم شبکه می شوند تا عملکردهای پیچیده تری را انجام دهند.

سرورهای Blade برای استفاده در موارد زیر بسیار مناسب می باشند:

 • میزبانی وب برای مراکز داده
 • محاسبات کلاسترینگ
 • مجازی سازی شبکه
 • به اشتراک گذاری فایل
 • سرویس دهی و ذخیره سازی صفحات برای موبایل و برنامه های وب
 • پخش محتوای صوتی و تصویری
 • رمزگذاری SSL و ذخیره سازی ارتباطات وب
 • پیکربندی مجدد صفحات وب برای نمایشگرهای کوچکتر

ملاحظات دیگر

در حالی که سرورهای Blade مزایای زیادی را به کاربران ارائه می دهند، دلایل زیادی وجود دارد که آنها برای هر موردی مناسب نیستند. به عنوان مثال، سرورهای Blade دارای اسلات های اختصاصی هستند که اگر نیازهای شما با آنچه ارائه می شود هماهنگ نباشد، می تواند گسترش را محدود کند.

در سرورهای Blade خاموش و روشن کردن خودکار سرورها می تواند گلوگاه های داده و زمان خرابی ایجاد کند که باید برای آن برنامه ریزی شود. همچنین می‌تواند در صورت قطع برق یا نقص در آن، کل شاسی را در معرض خطر قرار دهد و کل سرورهای تیغه ای روی آن و زیرساخت دچار مشکل شوند در صورتی که این مشکل در سرورهای دیگر وجود ندارد.

صرف نظر از این، سرورهای Blade یکی از محبوب ترین پیکربندی های سرور موجود امروزی را ارائه می دهند. با تحقیق در مورد معماری مناسب، آنها می توانند برای شما نیز گزینه خوبی باشند. برای بررسی و خرید سرور بلید می توانید به مقاله بهترین سرورهای بلید در سال 2022 مراجعه نمایید.

 

نظرات (2)

 1. با سلام و عرض ادب
  می توانید به مقاله زیر مراجعه نمایید.
  https://proliant.ir/comparison-of-rackmount-and-blade-servers/

 2. با سلام
  آیا جدولی کامل برای مقایسه سرورهای رکمونت و ایستاده با سرورهای بلید وجو دارد؟

پیام بگذارید