راهنمای پردازنده های Intel Xeon و Intel Core CPU

راهنمای پردازنده های Intel Xeon و Intel Core CPU

در این پست از سرور اچ پی قصد داریم با راهنمای پردازنده های Intel Xeon و Intel Core CPU در خدمت شما عزیزان باشیم. همانطور کع می دانید پردازنده اینتل زئون Xeon بدون شک یکی از بهترین سی پی یو های موجود در بازار برای ایستگاه های کاری یا دستگاههای سرور می باشد. هنگام خرید یا ساخت یک ایستگاه کاری یا سرور مقاوم، پردازنده‌های Intel Xeon و Intel Core اغلب با یکدیگر مقایسه می‌شوند که برای رایانه‌هایی با کارایی بالا از آنها استفاده می‌شود. به طور خلاصه، پردازنده های Intel Xeon می توانند برنامه های فشرده داده ای را به صورت ۲۴/۷ با ضریب اطمینان بالا اجرا کنند که برای سرورها و رایانه های با کیفیت بالا عالی هستند. در حالی که پردازنده های Intel Core پردازنده های مقرون به صرفه با سرعت کلاک بالا هستند که تعادل خوبی برای رایانه های متوسط ​​تا سطح بالا ایجاد می کنند.

همانطور که گفته شد، ما در مقاله راهنمای پردازنده های Intel Xeon و Intel Core CPU به بحث در مورد این دو سی پی یو و پاسخ به برخی از مهم ترین سؤالات در خصوص این دو نوع سی پی یو خواهیم پرداخت.

پردازنده سرور Intel Xeon چیست؟

پردازنده Xeon اینتل برای اولین بار توسط اینتل در سال ۱۹۹۸ توسعه و راه اندازی شد. پردازنده های زئون برای سیستم های پرقدرت مانند سرورها، ایستگاه های کاری صنعتی و کامپیوترهای نظامی طراحی شده اند. خط تولید پردازنده های Intel Xeon با هزینه بسیار بالایی ارائه می شود و عملکرد عالی را برای شرکت ها و سازمانها ارائه می دهند. پردازنده‌های اینتل زئون زمانی که در محیط های با لور کاری بالا با برنامه‌های کاربردی حیاتی مستقر شوند، بسیار قابل اعتماد هستند. علاوه بر این، سرورهایی که پردازنده های Intel Xeon را پشتیبانی می کنند به لطف ویژگی های عالی خود مانند تعداد هسته بالا، پشتیبانی از ECC RAM، بهره وری انرژی و غیره می تواند برنامه های فشرده داده را برای مدت طولانی اجرا کند. در حال حاضر، چهار پردازنده در خانواده Intel Xeon وجود دارد:

 • Xeon E
 • Xeon D
 • Xeon W
 • Xeon Scalable

هر کدام از این سری پردازنده ها دارای مشخصات اختصاصی برای مدیریت بارهای کاری مختلف هستند.

انواع مختلف پردازنده های Xeon اینتل

Xeon E: اختصاص داده شده به سرورها و ایستگاه های کاری سطح ابتدایی
Xeon D: اختصاص داده شده به سرورهای میکرو
Xeon W: اختصاص داده شده به سرورها و ایستگاه های کاری قدرتمند و ناهموار
پردازنده های مقیاس پذیر زئون: برای بالاترین درجه به درجات مختلف تقسیم می شوند، برنز، نقره، طلا و پلاتین. پردازنده‌های Xeon Scalable سرورها و ایستگاه‌های کاری قدرتمند را با سایر مشخصات و قیمت‌ها تامین می‌کنند.

پردازنده Intel Core چیست؟

پردازنده‌های Core اینتل به یک برند خانگی برای رایانه‌های رومیزی شخصی، لپ‌تاپ‌ها، رایانه‌های شخصی بازی و حتی ایستگاه‌های کاری تبدیل شده‌اند. سی پی یو های Core که در اواسط سال ۲۰۰۶ معرفی شدند، عمدتاً برای کامپیوترهای سطح متوسط ​​طراحی و تولید می شوند. با این حال، سری Core در دهه‌های گذشته برای تأمین مشتریان گسترده‌تر، از رایانه‌های ارزان قیمت گرفته تا رایانه‌های شخصی بازی فشرده و ایستگاه‌های کاری قدرتمند و ناهموار، توسعه یافته است. پردازنده‌های اینتل Core به خاطر سرعت کلاک بالا، ویژگی‌های اورکلاک، گرافیک داخلی و قیمت مقرون به صرفه‌تر معروف هستند. سری Core اینتل از i۳، i۵، i۷، i۹ و Core X-Series برای مدل‌های سطح بالاتر تشکیل شده است.

انواع مختلف پردازنده های Core اینتل

Core i۳:  بودجه با مشخصات اولیه
Core i۵:  میان رده برای استفاده های اداری معمولی
Core i۷: قدرتمند با قدرت محاسباتی بیشتر
Core i۹: پردازنده‌های چند هسته‌ای سطح بالا که می‌توانند بارهای کاری سخت را مدیریت کنند
Core X-Series: پردازنده های چند هسته ای ممتاز با مشخصات بالاتر نسبت به پردازنده های Core i۹

مقایسه سی پی یو های Intel Xeon با Intel Core

هنگام مقایسه اینتل زئون با پردازنده‌های Core اینتل، پردازنده‌های زئون اینتل ارزش کلی بیشتری را برای برنامه‌های صنعتی و سازمانی با داده فشرده ارائه می‌دهند. با این حال، برخی از عوامل وجود دارد که پردازنده های Core اینتل ممکن است با در نظر گرفتن هزینه و انواع نرم افزارهای کاربردی، برای برنامه های خاص سازمانی و صنعتی مناسب تر باشند. در ادامه خلاصه ای سریع از مقایسه مشخصات و ویژگی های بین پردازنده های Intel Xeon و Intel Core ارائه خواهیم داد و همچنین به مزایا و معایب پردازنده های Intel Core و Intel Xeon خواهیم پرداخت.

جدول مقایسه ای پردازنده های Intel Xeon با Intel Core

قابلیت و مشخصاتIntel Xeon CPUIntel Core CPUبهترین
سرعت کلاکسرعت کلاک معمولیسرعت کلاک بالاترCore
اورکلاک شدناورکلاک پشتیبانی نمی شوداورکلاک را پشتیبانی می کندCore
گرافیگ داخلیگرافیک onboard را پشتیبانی نمی کندگرافیک onboard را پشتیبانی می کندCore
قیمت پردازندهبسیار گرانترمعمولی و ارزانCore
قیمت هر GHzبسیار گرانترارزانتر و معمولیCore
تعداد هسته های پردازندهبین 40 تا 80 هسته پردازندهنهایتا 10 هسته پردازندهXeon 
قابلیت Hyperthreadingپشتیبانی می شودبیشتر آنها این قابلیت راپشتیبانی نمی کنندXeon 
L3 Cache Memoryتا 50 مگابایتبسیار پایین ترXeon 
پشتیبانی از ECC RAM  پشتیبانی می شود پشتیبانی نمی شودXeon 
ظرفیت رم و پهنای باندبسیار بالا تا چندین ترابایتدر مدل های i7 و i9 تا 128 گیگ رم را ساپورت می کنندXeon 
بهره وریبسیار بهترمعمولی و پایینXeon 

  

مزیت های پردازنده های Core i۹/i۷/i۵ اینتل

 • سرعت کلاک و اورکلاک شدن
 • گرافیک Onboard
 • قیمت پایین تر پردازنده و هر گیگاهرتز

سرعت کلاک و اورکلاک

سی پی یو های Core در مقایسه با سی پی یو های Xeon دارای سرعت کلاک و ظرفیت اورکلاک بالاتری هستند. پردازنده‌های Intel Core می‌توانند با اورکلاک، ولتاژ مناسب، تنظیمات صحیح BIOS و راه‌حل‌های خنک‌کنندگی مناسب، به سرعت کلاک بالایی دست یابند. در حالی که پردازنده های Xeon نمی توانند اورکلاک انجام دهند. سرعت کلاک بیشتر به معنای محاسبات سریعتر سی پی یو است، که به معنای عملکرد نرم‌تر برنامه برای نرم‌افزار متکی به سرعت کلاک CPU است. قابلیت اورکلاک برای پردازنده های Core i۵، Core i۷ و Core i۹ در دسترس است.

گرافیک Onboard

یکی دیگر از مزیت های پردازنده های Core اینتل نسبت به پردازنده های Xeon این است که دارای گرافیک داخلی هستند. گرافیک Integrated نیاز به کارت گرافیک اختصاصی اضافی برای پردازش ویدیو و تصویر را برطرف می کند. در مقابل، رایانه‌های دارای پردازنده‌های زئون به یک کارت گرافیک مجزا برای نمایش ویدیو نیاز دارند. با این حال، گرافیک onboard فقط برای استفاده معمولی مناسب است. کارت گرافیک های اختصاصی همچنان برای پردازنده های Intel Core و Xeon برای بارهای گرافیکی سنگین تر مورد نیاز است.

قیمت پایین تر پردازنده و هر گیگاهرتز

هنگام مقایسه هزینه بین پردازنده های Core و Xeon، تفاوت می تواند از چند هزار تومان تا چند میلیون تومان متغیر باشد. پردازنده‌های Xeon اینتل بسیار گران‌تر هستند، زیرا اغلب شامل هسته‌های بیشتری هستند، دارای فناوری‌های پیشرفته هستند و برای برنامه‌های کاربردی حیاتی بسیار قابل اعتماد هستند. به همین دلیل است که پردازنده‌های Xeon اینتل عمدتاً برای شرکت‌ها و برنامه‌های کاربردی صنعتی طراحی شده‌اند که ارزش سرمایه‌گذاری در پردازنده‌های پیشرفته را دارند.

محدوده قیمت پردازنده های سروری Intel Xeon بسیار گسترده تر است. ارزان‌ترین پردازنده‌های اینتل زئون از حدود ۲۳۰ دلار شروع می‌شوند و پردازنده‌ اینتل زئون پلاتینیوم ۸۱۸۰ یکی از گران‌ترین انها با ۱۵۰۰۰ دلار می باشد که در مقایسه با سری Intel Core فاصله قیمتی بسیار زیادی دارد.

چه زمانی باید به فکر تهیه سی پی یو های Intel Core باشید؟

برای برنامه های کاربردی سطح پایین تا متوسط ​​که زیاد حیاتی نیستند، سی پی یو های Core انتخاب بسیار بهتری هستند که عملکرد تک هسته ای بهتری را ارائه می دهند و نسبت به اکثر پردازنده های Xeon هزینه کمتری دارند. پردازنده‌های Core i۳ و i۵ اینتل برای مرور وب، پخش موسیقی و ویدیو، سرعت راه‌اندازی سریع‌تر و حتی پشتیبانی از گرافیک ۴K عالی هستند. پردازنده‌های Core i۷ و i۹ برای نرم‌افزارهای فشرده‌تر که به محاسبات تک هسته‌ای متکی هستند، خوب هستند و حتی برای برنامه‌های تک رشته‌ای مانند Revit و AutoCAD از برخی از پردازنده‌های Xeon بهتر هستند.

مزایای CPU های Intel Xeon Server

 • تعداد هسته‌ها و Hyperthreading
 • حافظه کش L۳
 • پشتیبانی از رم ECC
 • ظرفیت RAM و پهنای باند
 • کارایی و طول عمر

تعداد هسته‌ها و Hyperthreading

هسته‌های بیشتر CPU منجر به قابلیت‌های چندوظیفه‌ای بیشتر و افزایش قدرت پردازش برای محاسبات موازی می‌شود. هسته‌های متعدد روی یک پردازنده Intel Xeon می‌توانند از برنامه‌های بسیار پیچیده از یادگیری ماشین تا دینامیک سیال محاسباتی پشتیبانی کنند. آخرین پردازنده های Intel Xeon Scalable تا ۴۰ هسته و ۸۰ Tread در مقایسه با پردازنده های Intel Core دارند. علاوه بر این، پردازنده‌های Xeon از پیکربندی‌های CPU متعدد برای هسته‌های بیشتر، پهنای باند حافظه و اسلات‌های ورودی خروجی پشتیبانی می‌کنند. در مقابل، آخرین پردازنده های نسل دهم Comet Lake اینتل با مدل های Core i۹ می توانند حداکثر ۱۰ هسته و ۲۰ رشته در یک پردازنده واحد داشته باشند.

حافظه کش L۳

حافظه های کش CPU به سه لایه سطح اول (L1)، سطح دوم (L2) و سطح سوم (L3) تقسیم می شوند. تفاوت بین L1، L2 و L3 در این است که L1 حافظه نهان است که نزدیکترین و سریعترین حافظه به پردازنده است زیرا معمولاً روی خود تراشه ریزپردازنده ساخته می شود. L2 کندتر از L1 اما سریعتر از حافظه نهان L3 است. سپس حافظه L3 یا حافظه نهان خارجی، کندترین کش است اما همچنان دو برابر سریعتر از RAM دستگاه می باشد. همه هسته‌های پردازنده حافظه نهان L3 یکسانی دارند، جایی که حافظه کش L3 بیشتر منجر به پردازش سریع‌تر می‌شود زیرا CPU می‌تواند سریع‌تر به داده‌های بیشتری از حافظه نهان L3 دسترسی پیدا کند. اکثر پردازنده های Xeon دارای ۱۵ تا ۳۰ مگابایت حافظه کش L3 و برخی با بیش از ۵۰ مگابایت هستند که دو برابر حافظه نهان پردازنده های Core i۷ است.

پشتیبانی از رم ECC

بررسی خطا و تصحیح پشتیبانی از RAM یا ECC RAM یکی از حیاتی ترین مزیت های CPU های Intel Xeon نسبت به پردازنده های Intel Core است. RAM ECC خطر بالای خراب شدن داده های حافظه را که یکی از رایج ترین علل خرابی نرم افزار است، از بین می برد. خرابی نرم افزار آخرین چیزی است که می خواهید برای برنامه های کاربردی حیاتی رخ دهد. بنابراین، ECC RAM ثبات عملکرد سرورهای ناهموار و ایستگاه های کاری پیشرفته را تضمین می کند. رم ECC همچنین از مقادیر قابل توجهی رم نسبت به رم DDR4 پشتیبانی می کند که منجر به عملکرد نرم تر برنامه می شود.

ظرفیت RAM و پهنای باند

یکی دیگر از مزیت های بزرگ پردازنده های Xeon نسبت به سی پی یو های Core، توانایی پشتیبانی از تراکم رم بالاتر است. در نتیجه، پایین‌ترین مدل‌های Xeon می‌توانند به راحتی از آخرین پردازنده‌های Core i7 و i9 اینتل برای ظرفیت رم و پشتیبانی از کانال حافظه بهتر عمل کنند. به عنوان مثال، نسل دهم CPU Intel CML Core i9 تا 128 گیگابایت رم و دو کانال حافظه را پشتیبانی می کند. در مقابل، یکی از ارزان‌ترین مدل‌های Xeon، پردازنده Xeon Bronze 3104، تا 768 گیگابایت رم و شش کانال حافظه را پشتیبانی می‌کند و ظرفیت و پهنای باند رم بسیار بیشتری را اضافه می‌کند.

کارایی و طول عمر

پردازنده‌های زئون اینتل، پردازنده‌های بسیار کارآمدی هستند که برای تحمل بارهای سنگین و فشرده مداوم و 24 ساعته بدون نقص ساخته شده‌اند. برای سرورهای حیاتی و کاربران ایستگاه های کاری، CPU های Xeon می توانند نسبت به پردازنده های Intel Core ارزش بیشتری برای طول عمر داشته باشند. به همین دلیل است که CPU های Intel Xeon از اورکلاک پشتیبانی نمی کنند. پردازنده‌های زئون TDP بالاتری نسبت به پردازنده‌های Core دارند، به این معنی که اگر بخواهند سرعت کلاک را بالا ببرند، خطر انقباض حرارتی یا حتی خرابی وجود دارد. به همین دلیل است که CPU های Xeon پایدارتر و کم مصرف تر هستند و برای سرورها و ایستگاه های کاری بسیار مهم هستند.

چه زمانی باید به فکر خرید پردازنده های سرور اینتل زئون باشید؟

با وجود قیمت بالا، پردازنده‌های زئون می‌توانند برای برنامه‌های کاربردی حیاتی سازمانها که هزاران نفر با آنها سروکار دارند بهترین گزینه باشند. پردازنده‌های زئون نه تنها قابل اعتمادتر و بادوام‌تر هستند، بلکه از ویژگی‌های غنی‌تری نیز پشتیبانی می‌کنند که عملکرد کلی و مقیاس‌پذیری را به سطح بالاتری می‌برد. علاوه بر این، پردازنده‌های Xeon می‌توانند از برنامه‌های فشرده داده مانند یادگیری ماشین پشتیبانی کنند و حتی از مجازی‌سازی پشتیبانی کنند. پردازنده‌های Xeon پشتیبانی کامل از مجازی‌سازی زنجیره‌ای را ارائه می‌کنند که اجازه مجازی‌سازی حجم کاری سرور را می‌دهد.

امیدواریم که این مطلب مورد توجه شما عزیزان واقع شده باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر یا خرید سی پی یو سرور می توانید به کارشناسان ما در سرور اچ پی تماس بگیرید.

پیام بگذارید